TDK B72210S271K101
B722 Series 350 V 275 Vrms 710 V Clamp 2500 A 220 pF StandarD Leaded Varistor
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B72210S271K101.
IHS
Datasheet46 pages14 years ago
Farnell
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-6.77%
CAD Models
Download TDK B72210S271K101 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Resistance
Mount
Radial, Through Hole
Radial, Through Hole
Case/Package
Metal
Radial
Radial
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Power Rating
400 mW
400 mW
400 mW
Composition
Metal Oxide
Metal Oxide
Temperature Coefficient
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.40.00
Introduction Date2001-04-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERZ-E08A511
845V 0.4W 150pF@1kHz 67J 410V 320V 510V 2500A Radial Leaded Varistors ROHS
PanasonicERZ-E07A471
775V 0.3W 47J 170pF@1kHz 385V 300V 470V 1250A Radial Leaded Varistors ROHS
PanasonicERZ-E07A511
In a Pack of 25, Panasonic ZNR Series Disc Varistor 140pF 25A, Clamping 845V, Varistor 510V
TVS Varistor, 300 V, 385 V, StandarD Series, 775 V, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV)
TVS Varistor, MOV, 320 V, 420 V, StandarD, 840 V, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV)
LittelfuseV275LA10P
Littelfuse V275LA10P Varistor, Circuit Protection;275VAC;710V;2500A;Metal Oxide;200pF;Radial
Descriptions
Descriptions of TDK B72210S271K101 provided by its distributors.
Varistor Temperature range: -40 ... 85 °C Code: S10K275 IEC-climate category: 40/85/56 Pitch: 7.5 mm Direct voltage max.: 350 V Energy: 43 J Surge current: 2.5 kA
METAL OXIDE VARISTOR; Suppressor Type:Va; METAL OXIDE VARISTOR, 350V 710V RAD; Peak Surge Current @ 8/20µS:2.5kA; Varistor Case:Disc 10mm; Clamping Voltage Vc Max:710V; Peak Energy (10/1000uS):43J; Voltage Rating VDC:350V; Voltage Rating VAC:275V
VARISTOR, 43.0J, 275VAC; Series:B722; Voltage Rating, AC:275V; Suppressor Type:Varistor; Voltage Rating, DC:350V; Peak Pulse Current IPP @ 8/20µs:2500A; Voltage, Clamping 8/20µs Max:710V; Max Transient Energy 10/1000µs:43J; Capacitance:195pF; Termination Type:Radial Leaded; Case Style:Radial; Approval Category:UL, CSA; Body Diameter:12.5mm; External Depth:0.8mm; External Length / Height:15mm; Lead Length:30mm; Lead Spacing:7.5mm; Temp, Op. Max:85°C; Temp, Op. Min:-40°C; Tolerance, Varistor Voltage +:10%; Transient Energy:43J; Voltage, Clamping Max:77V; Voltage, Varistor:430V; Voltage, Varistor at 1mA:430V; Voltage, Varistor at 1mA Max:473V; Voltage, Varistor at 1mA Min:387V