Pancon Corporation CT100F24-10-C
Conn IDC Connector F 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Bag
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Pancon Corporation CT100F24-10-C.
TME
Datasheet2 pages15 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-2.88%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
36,959
Authorized Distributors
2
Gender
Female
Female
Pitch
2.54 mm
2.54 mm
Number of Positions
10
Number of Rows
1
Mount
Cable
Cable
Contact Plating
Tin
Tin
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
SL Crimp Terminal, Series 70058, Female, 22-24 AWG, with Tin (Sn) Plated Contact, Bag
TE Connectivity170204-2
Connector Accessory, 0.043in Min Cable Dia, 0.075in Max Cable Dia, Contact, Phosphor Bronze
SL Crimp Terminal, Series 70058, Female, 24-30 AWG, with Tin (Sn) Plated Contact, Bag
TE Connectivity3-640621-3
Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece
Conn IDC Connector F 2 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece
Descriptions
Descriptions of Pancon Corporation CT100F24-10-C provided by its distributors.
Board Connector, 10 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, IDC Terminal, Locking, Clear Insulator
10 Pos IDC 24 AWG Through Connector connector
Mas-Con Thru Connectors - 100 Series - 24 AWG