Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF
LDO, FIXED, 1.5V, 0.5A, NSOIC, 125DEG C; Available until stocks are exhausted
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF.
Analog Devices
Official datasheet0 pages0 years ago
Upverter
element14 APAC
Linear Technology
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+66.07%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
1.8 V
1.8 V
1.8 V
Max Input Voltage
20 V
20 V
20 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.5 V
1.5 V
1.5 V
Output Current
500 mA
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
300 mV
300 mV
300 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
65 dB
65 dB
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF.
Related Parts
Analog DevicesLT1763CS8-2.5#TRPBF
LDO, FIXED, 2.5V, 0.5A, NSOIC, 125DEG C; Available until stocks are exhausted
Texas InstrumentsLP2987IM-5.0/NOPB
200-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Texas InstrumentsLP2986AIM-3.0/NOPB
65dB(1kHz) 120¦ÌA Fixed 200mA 1 3V 2.1V 3V 16V 350mV@ 200mA 0.014%/V SOIC-8 1.5mm
Texas InstrumentsLP2986IM-3.3/NOPB
65dB(1kHz) 120¦ÌA Fixed 200mA 1 3.3V 2.1V 3.3V 16V 350mV@ 200mA 0.014%/V SOIC-8 1.5mm
Analog DevicesLT1963AIS8#PBF
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOIC / LDO Regulator Pos 1.21V to 20V 1.5A Automotive 8-Pin SOIC N Tube
Analog DevicesLT1963AES8-2.5#TRPBF
LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 8-Pin SOIC N T/R
Texas InstrumentsLP38512MR-ADJ/NOPB
Adjustable Positive LDO Regulator, 0.5V Min, 5V Max, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO8
MicrochipMIC2951-03YM
MIC2951 Series 5 V Fixed Output 150 mA SMT LDO Voltage Regulator - SOIC-8
MicrochipMIC2951-02YM
LDO, REG, 30VIN, 0.15A, ADJ, 8SOIC; Primary Input Voltage:30V; Dropout Voltage V
Texas InstrumentsLP2989AIM-3.3/NOPB
500-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 125
Texas InstrumentsLP2989IM-2.5/NOPB
Descriptions
Descriptions of Analog Devices LT1763IS8-1.5#PBF provided by its distributors.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.22V Min, 20V Max, 0.45V Dropout, PDSO8
LDO Regulator Pos 1.5V 0.5A 8-Pin SOIC N Tube
500mA, Low Noise, LDO Micropower Regulators
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8SOIC
稳压器, LDO, 固定, 1.5V, 0.5A, NSO125度;