Coilcraft XAL5030-331MEC
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 1MHz 19.2A 0.00352Ohm DCR Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft XAL5030-331MEC.
IHS
Datasheet4 pages2 years ago
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
-51.82%
CAD Models
Download Coilcraft XAL5030-331MEC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2011-03-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Ind Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 20A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Iron 20A 0.0039Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Iron 18A 0.0034Ohm DCR T/R
General Purpose Inductor, 0.33uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2625
Murata Power SolutionsFDSD0412-H-R33M=P3
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Metal 6.4A 0.019Ohm DCR 1515 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft XAL5030-331MEC provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.33uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 2221
Power inductor, shielded, 20% tol, SMT, RoHS, halogen f