Vishay SUD19N20-90-T4-E3
Trans MOSFET N-CH 200V 19A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SUD19N20-90-T4-E3.
IHS
Datasheet7 pages12 years ago
ODG (Origin Data Global)
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
66,632
Authorized Distributors
4
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
TO-252-3
DPAK
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
200 V
Continuous Drain Current (ID)
19 A
19 A
Threshold Voltage
4 V
Rds On Max
90 mΩ
90 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)
20 V
20 V
Power Dissipation
3 W
Input Capacitance
1.8 nF
1.8 nF
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
InfineonIRFR4620PBF
Single N-Channel 200 V 78 mOhm 38 nC HEXFET® Power Mosfet - TO-252AA
N CH POWER MOSFET, NEXFET, 200V, 24A, DPAK; Transistor Polarity:N Channel; Conti
InfineonAUIRFR4620
Automotive Q101 200V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a D-PAK Package, DPAK-3, RoHS
onsemiFDD2582
N-Channel PowerTrench® MOSFET 150V, 21A, 66mΩ
N-Channel PowerTrench® MOSFET, 150V, 14A, 120mΩ
Descriptions
Descriptions of Vishay SUD19N20-90-T4-E3 provided by its distributors.
N-CHANNEL 200-V (D-S) 175C MOSFET
MOSFET N-CH 200V 19A TO252
Power Field-Effect Transistor, 19A I(D), 200V, 0.105ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-252
N-CH SINGLE 200V TO-252