Vishay PTN0402E51R1BST1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.05W, 51.1ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0402E51R1BST1.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
CAD Models
Download Vishay PTN0402E51R1BST1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
972
Authorized Distributors
2
Resistance
51.1 Ω
51.1 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
50 mW
50 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Introduction Date2009-12-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-2AEB51R1X
Res Thin Film 0402 51.1 Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
TE ConnectivityCPF0402B51R1E1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 51.1ohm, 25V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
TE ConnectivityCPF0402B51R1E1
TE ConnectivityCPF0402B49R9E1
62.5mW Thin Film Resistor 25V ±25ppm/℃ ±0.1% 49.9Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA2AEB49R9X
63mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 49.9Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA2AEB510X
63mW Thin Film Resistor 50V ±0.1% ±25ppm/℃ 51Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0402E51R1BST1 provided by its distributors.
Res Thin Film 0402 51.1 Ohm 0.1% 1/20W 25ppm/C Molded SMD SMD T/R
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR PTN 0.042Lx0.022W 1.07mmx0.56mm 0.05W 1/20W 51.1Ohm ±25ppm/C
PTN0402 25PPM 51.1 0.1% S T1 e1