United Chemi-Con ELXZ250ELL332MM25S
Cap Aluminum Lytic 3300uF 25V 20%( 18 X 25mm) Radial 7.5mm 2740mA 8000h 105C Automotive Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXZ250ELL332MM25S.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Datasheet3 pages11 years ago
United Chemi-Con
Electro Sonic
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-12.50%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,701
Authorized Distributors
4
Capacitance
3.3 mF
3.3 mF
3.3 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
20 mΩ
20 mΩ
Life (Hours)
8000 hours
5000 hours
Ripple Current
2.74 A
2.74 A
2.74 A
Height - Seated (Max)
26.4922 mm
24.9936 mm
24.9936 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NichiconUPW1E332MHD6
KYOCERA AVXUPW1E332MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 25V 3300muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
United Chemi-ConEKYA250ELL332ML25S
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
PanasonicEEU-FC1E332S
Cap Aluminum 3300uF 25V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 2740mA 5000h 105°C Bulk
United Chemi-ConESMG250ELL332ML25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXZ250ELL332MM25S provided by its distributors.
3.3mF 25V ¡À20% 7.5mm 8000h@ 105¡ãC 2.055A@ 120Hz,2.74A@ 100kHz ,D18xL25mm 25mm*25mm*26.5mm
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL