Nichicon UPW1E332MHD6TN
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPW1E332MHD6TN.
Newark
Datasheet5 pages6 years ago
Datasheet5 pages11 years ago
Datasheet5 pages16 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon UPW1E332MHD6TN symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2001-09-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 25V 3300muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
United Chemi-ConELXZ250ELL332ML30S
Cap Aluminum Lytic 3300uF 25V 20% (16 X 30mm) Radial 7.5mm 3010mA 8000h 105°C Bulk
United Chemi-ConELXZ250ELL332MM25S
Cap Aluminum Lytic 3300uF 25V 20%( 18 X 25mm) Radial 7.5mm 2740mA 8000h 105C Automotive Bulk
PanasonicEEUFR1E332
Panasonic EEUFR1E332 - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
PanasonicEEUFR1E332B
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ZLH 25V 3300muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPW1E332MHD6TN provided by its distributors.
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3300UF,
2.329A@120Hz 卤20% 7.5mm 25V 3300uF Plugin,D18xL27mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3300UF, 25V, 20%, RADIAL, FULL REEL; Product Range:PW Series; Capacitance:3300 F; Capacitance Tolerance: 20%; Voltage Rating:25V; Diameter:18mm; Capacitor Terminals:Radial Leaded; ESR:0.04ohm
Aluminum Electrolytic Capacitor, 3300Uf, 25V, 20%, Radial, Full Reel; Rango De Producto:Serie Pw; Capacidad:3300Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:25V; Diámetro:18Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial |Nichicon UPW1E332MHD6TN