NIC Components NAZT152M6.3V10X10.5LBF
NAZT Series 1500 uF 6.3 V ±20 % Surface Mount Aluminum Electrolytic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NAZT152M6.3V10X10.5LBF.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Stock
64,561
Capacitance
1.5 mF
1.5 mF
1.5 mF
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 mΩ
60 mΩ
60 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
2000 hours
Ripple Current
510 mA
714 mA
714 mA
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
10.4902 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-11-21
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEEE-FK0J152GP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FK 6.3V 1500muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
KYOCERA AVXUUD0J152MNL1GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUD 6.3V 1500muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWD 6.3V 1500muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z; Higher Temperature Reflow Rated: NACZ (M1); V-Chip
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCD 6.3V 1500muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEV-FK0J152GP
Cap Aluminum Lytic 1500uF 6.3V 20% SMD 5000h 105°C T/R
Descriptions
Descriptions of NIC Components NAZT152M6.3V10X10.5LBF provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1500uF, Surface Mount, 4141
Cap Aluminum Lytic 1500uF 6.3V 20%( 10 X 10.5mm) SMD 850mA 5000h 105C T/R