Murata GRM31A5C2H221JW01D
500V 220pF C0G ±5% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM31A5C2H221JW01D.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
element14 APAC
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-3.66%
CAD Models
Download Murata GRM31A5C2H221JW01D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,024
Authorized Distributors
3
Capacitance
220 pF
220 pF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
500 V
500 V
Tolerance
5 %
5 %
Height
1 mm
1 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
630V 220pF C0G 卤5% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 220pF 630V C0G 5% Pad SMD 1206 125C T/R Automotive AEC-Q200
Samsung Electro-MechanicsCL31C221JGFNNNE
Multilayer Ceramic Capacitor, 220 pF, 500 V, ± 5%, C0G (NP0), 1206 [3216 Metric]
1kV 220pF NP0 ±5% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, GRM Series, 220 pF, 5%, U2J, 1 kV, 1206 [3216 Metric] RoHS Compliant: Yes
Cap Ceramic 220pF 1000V C0G 5% Pad SMD 1206 125C T/R
Descriptions
Descriptions of Murata GRM31A5C2H221JW01D provided by its distributors.
Cap Ceramic 220pF 500V C0G 5% Pad SMD 1206 125C T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 500V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00022uF, Surface Mount, 1206
CAP CER 220PF 500V C0G/NP0 1206
CAPACITOR, SMD, 220PF; Capacitance:220pF; Capacitance Tolerance:± 5%; Dielectric Characteristic:C0G / NP0; Voltage Rating:500V; Capacitor Case Style:1206 [3216 Metric]; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:125°C; Packaging:Cut Tape; SVHC:No SVHC (19-Dec-2012); Capacitor Terminals:SMD; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C