Yageo Group C0805C105Z3VAC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 25 V, 0805 [2012 Metric], -20%, +80%, Y5V, 2 mm, 1.25 mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0805C105Z3VAC.
IHS
Datasheet17 pages2 years ago
CAD Models
Download Yageo Group C0805C105Z3VAC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,493
Authorized Distributors
2
Capacitance
1 µF
1 µF
Dielectric
Y5V
Y5V
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
80 %
80 %
Height
1.25 mm
1.25 mm