Coilcraft 0603HL-561XJRB
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Abacus Technologies0603HL-561XJRB0
11h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0603HL-561XJRB.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
0
Inductance
560 nH
560 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
300 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1.35 Ω
1.35 Ω
Q Factor
12
Test Frequency
25 MHz
25 MHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-02-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.51uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Ind Power Molded Wirewound 560nH 5% 25.2MHz 30Q-Factor Ferrite 325mA 1008 Blister Plastic T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 560nH 5% 25.2MHz 30Q-Factor Ferrite 325mA 750mOhm DCR 1008 T/R
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1008
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, Reflow soldering,, 1608/0603
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2015/0805
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0603HL-561XJRB provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS, halogen f
INDUCTOR, 560NH, 5%, 330MHZ, RF, SMD
INDUCTOR, RF, 560NH, 5%, 330MHZ, SMD; Product Range:0603HL Series; Inductance:560nH; Inductance Tolerance: 5%; High Frequency Inductor Case:0603 [1608 Metric]; Self Resonant Frequency Min:330MHz; DC Resistance Max:1.35ohm; DC ;RoHS Compliant: Yes