Coilcraft 0603HL-561XJRC
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0603HL-561XJRC.
Newark
Datasheet2 pages4 years ago
Datasheet2 pages14 years ago
Inventory History
3 month trend:
+66.14%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind RF Chip Shielded Multi-Layer 560nH 5% 25MHz 15Q-Factor Ferrite 100mA 0603
General Purpose Inductor, 0.51uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2520/1008
Fixed inductor 0603 0.56µH ±5% 100mA 1.60 x 0.80mm 0.80mm 0.55Ω 230MHz 30@25MHz
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0603
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0603HL-561XJRC provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS, halogen f
Surface Mount High Frequency Inductor, 0603HL Series, 560 nH, 5%, 0603 [1608 Metric], 330 MHz RoHS Compliant: Yes
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND fixed air core inductor 125C 330MHz 1.35Ohm 560nH
INDUCTOR, 560NH, 5%, 330MHZ, RF, SMD; Inductance: 560nH; Product Range: 0603HL Series; DC Current Rating: 300mA; High Frequency Inductor Case: 0603 [1608 Metric]; Inductor Construction: Wirewound; DC Resistance Max: 1.35ohm; Inductance Tolerance: ± 5%; Self Resonant Frequency Min: 330MHz; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Inductor Case Style: 0603 [1608 Metric]