Infineon IRFB3307ZPBF
MOSFET, N Ch., 75V, 120A, 5.8 MOHM, 79 NC QG, TO-220AB, Pb-Free
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IRFB3307ZPBF.
Farnell
Datasheet11 pages14 years ago
Newark
iiiC
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-0.54%
CAD Models
Download Infineon IRFB3307ZPBF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
TO-220AB
TO-220AB
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
75 V
Continuous Drain Current (ID)
120 A
120 A
Threshold Voltage
4 V
Rds On Max
5.8 mΩ
5.8 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)
20 V
20 V
Power Dissipation
230 W
230 W
Input Capacitance
4.75 nF
4.75 nF
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-05-03
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
Related Parts
InfineonIRFB3306PBF
IRFB3306PBF N-channel MOSFET Transistor, 160 A, 60 V, 3-Pin TO-220AB
InfineonIRFB3307PBF
MOSFET, Power;N-Ch;VDSS 75V;RDS(ON) 5 Milliohms;ID 130A;TO-220AB;PD 250W;gFS 98S
InfineonIRF3808PBF
MOSFET, Power;N-Ch;VDSS 75V;RDS(ON) 5.9Milliohms;ID 140A;TO-220AB;PD 330W;-55de
onsemiFQP85N06
Power MOSFET, N-Channel, QFET®, 60 V, 85 A, 10 mΩ, TO-220
NexperiaPSMN4R4-80PS
MOSFET, N CH, 80V, 100A, TO-220
NexperiaPSMN3R5-80PS
120 A 80 V 0.0035 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
Descriptions
Descriptions of Infineon IRFB3307ZPBF provided by its distributors.
Single N-Channel 75 V 5.8 mOhm 110 nC HEXFET® Power Mosfet - TO-220-3
75V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220AB package, TO220-3, RoHS
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 75V 120A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
MOSFET Operating temperature: -55...175 °C Housing type: TO-220AB Polarity: N Power dissipation: 230 W
75V 120A 5.8m´Î@10V75A 230W 4V@150Ã×A N Channel TO-220(TO-220-3) MOSFETs ROHS
Power Field-Effect Transistor, 120A I(D), 75V, 0.0058ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
MOSFET, N, 75V, TO-220AB; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:120A; Drain Source Voltage Vds:75V; On Resistance Rds(on):5.8mohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:4V; Power Dissipation Pd:230W; Operating Temperature Range:-55°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-220AB; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:3307; Current Id Max:120A; N-channel Gate Charge:79nC; Package / Case:TO-220AB; Power Dissipation Pd:230W; Power Dissipation Pd:230mW; Pulse Current Idm:480A; Termination Type:Through Hole; Voltage Vds Typ:75V; Voltage Vgs Max:20V; Voltage Vgs Rds on Measurement:10V; Voltage Vgs th Max:4V; Voltage Vgs th Min:2V