Vishay T55V686M010C0060
Cap Tant Polymer 68uF 10VDC V CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 7343-20 0.06 Ohm 105C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay T55V686M010C0060.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
element14 APAC
JRH Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
9,598
Authorized Distributors
6
Capacitance
68 µF
68 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
2917
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 mΩ
45 mΩ
Leakage Current
68 µA
68 µA
Dissipation Factor
10 %
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2015-06-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Panasonic10TAE68M
Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor, 68 µF, -55 to 105 ¡C
Panasonic10TVE68M
Panasonic 10TVE68M - Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitors (POSCAP)
PanasonicEEF-CT1A680R
Conductive Polymer Aluminum Electrolytic Capacitor, 68 µF, -55 to 105 ¡C
CAPACITOR, TANTALUM SMD CONDUCTIVE POLYMER, KO-CAP, LOW PROFILE, 68UF 10V 20%
Cap Tant Solid 68uF 10V V CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2mm) SMD 7343-20 0.04 Ohm 105C T/R
Cap Tant Organic 68uF 10VDC W CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.4mm) SMD 7343-15 0.025 Ohm 105C T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay T55V686M010C0060 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF, Surface Mount, 2917
T55 Series 68 uF ±20% 10 V 60 mO ESR Polymer Tantalum Capacitor
Cap, 68Μf, 10V, 20%; Capacitance:68Μf; Voltage Rating:10V; Product Range:Vpolytan T55 Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:V; Esr:0.06Ohm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:105°C; Rohs Compliant: Yes |Vishay T55V686M010C0060