Vishay IHLP6767GZER470M11
Inductor High Current Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 8.7A 42.7mOhm DCR 6767 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP6767GZER470M11.
IHS
Datasheet8 pages3 years ago
Farnell
Newark
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-39.25%
CAD Models
Download Vishay IHLP6767GZER470M11 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
783
Authorized Distributors
6
Inductance
47 µH
47 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
8.7 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
42.7 mΩ
42.7 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Introduction Date2009-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 6.5A 0.09Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 11Q-Factor Ferrite 0.6A 0.78Ohm DCR 1515 T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 900mA 5040 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 0.92A 0.252Ohm DCR 2424 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 920mA 150mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 560mA 934mOhm DCR 1515 Blister T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP6767GZER470M11 provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 47uH, 20%, 1 Element, Composite-Core, SMD, 6767
INDUCTOR, 47UH, 8.6A, 20%; Inductance:47µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.042ohm; DC Current Rating:8.7A; Inductor Case Style:SMD; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Resistance:40.7mohm; Saturation Current Ic:8.6A
Inductance:47Μh; Rms Current (Irms):8.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):8.6A; Product Range:Ihlp-6767Gz-11 Series; Dc Resistance Max:0.0427Ohm; Inductance Tolerance:± 20%; Product Length:17.15Mm Rohs Compliant: Yes |Vishay IHLP6767GZER470M11.