Vishay WSL2010R0360FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.036ohm, 0.1342V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0360FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
36 mΩ
36 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.039 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-MP3KF33MU
Res Metal Plate 2010 0.033 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/°C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-MP3MF33MU
Res Metal Plate 2010 0.033 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 2010 33mOhm 1% Emboss T/R
TE Connectivity / AMP2-2176157-7
SMD Current Sense Resistors, TLM Series, 0.036 ohm, 750 mW, 1%, 2010 [5025 Metric]
Res Thick Film 2010 0.036 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±1200ppm/C Epoxy Pad SMD
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0360FTA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.0361%R86
RES 0.039 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .036 1% R86