United Chemi-Con EMVE160ADA471MHA0G
470uF 16V 320mA@120Hz ±20% SMD, D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVE160ADA471MHA0G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Newark
Electro Sonic
Future Electronics
element14
Inventory History
3 month trend:
+72.39%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
14,097
Authorized Distributors
2
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
3000 hours
Ripple Current
320 mA
600 mA
600 mA
Height - Seated (Max)
10.0076 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
United Chemi-ConEMVA160ADA471MHA0G
470uF 16V 280mA@120Hz ±20% SMD,D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SGV 16V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Cornell DubilierAVS477M16F24T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AVS 16V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEE-1CA471UP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 16V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 470UF 16 V, UR SERIES 2000H 10 (DIA.) X 10MM
United Chemi-ConEMVY160ADA471MHA0G
ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 470UF 16; 16V 20%, SMD; AE Case:Radial Can - Capacitance:470µF;
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVE160ADA471MHA0G provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (8 X 10mm) SMD 320mA 2000h 105°C Cardboard T/R
MVE Series 470 uF 16 V 20 % Surface Mount Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 3333
Capacitor Alum Elec 470Uf 16V 20%, Smd; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:470Μf; Voltage(Dc):16V; Esr:-; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 125°C; Polarity:Polar; Product Range:Alchip Mve Series; Product Width:-Rohs Compliant: Yes |Chemi-Con EMVE160ADA471MHA0G