United Chemi-Con EMVA160ADA471MHA0G
470uF 16V 280mA@120Hz ±20% SMD, D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMVA160ADA471MHA0G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Future Electronics
Electro Sonic
Newark
Inventory History
3 month trend:
-99.99%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEMVE160ADA471MHA0G
470uF 16V 320mA@120Hz ±20% SMD,D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
PanasonicEEE-1CA471UP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 16V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 470UF 16 V, UR SERIES 2000H 10 (DIA.) X 10MM
United Chemi-ConEMVY160ADA471MHA0G
ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 470UF 16; 16V 20%, SMD; AE Case:Radial Can - Capacitance:470µF;
KYOCERA AVXUUR1C471MNL6GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUR 16V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SGV 16V 470muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMVA160ADA471MHA0G provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (8 X 10mm) SMD 280mA 2000h 85°C Cardboard T/R
MVA Series 470 uF 16 V 20 % Surface Mount Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 3333
Aluminum Electrolytic Capacitor 470Uf 16V 20%, Smd, Full Reel; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:470Μf; Voltage(Dc):16V; Esr:-; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Capacitor Terminals:Solderrohs Compliant: Yes |Chemi-Con EMVA160ADA471MHA0G