United Chemi-Con EMLA350ADA221MJA0G
Cap Aluminum Lytic 220uF 35V 20% (10 X 10mm) SMD 850mA 3000h 105C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EMLA350ADA221MJA0G.
IHS
Datasheet2 pages10 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Capacitance
220 µF
220 µF
220 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
850 mA
375 mA
375 mA
Height - Seated (Max)
10.3124 mm
10.0076 mm
10.0076 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-09-15
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-10-31
LTD Date2023-03-31
Related Parts
United Chemi-ConEMLA250ADA221MHA0G
220uF 25V 300mA@120Hz 160mΩ ±20% SMD,D8xL10mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
United Chemi-ConEMZE350ADA221MJA0G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 4141
PanasonicEEEFP1V221AP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FP 35V 220muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEEFP1E221AP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FP 25V 220muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
PanasonicEEE-TP1V221AP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR TP 35V 220muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
KYOCERA AVXUCL1E221MNL1GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCL 25V 220muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EMLA350ADA221MJA0G provided by its distributors.
220uF 35V 425mA@120Hz ±20% SMD,D10xL10.3mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS