United Chemi-Con ELXM451VSN181MR35S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 180uF
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con ELXM451VSN181MR35S.
United Chemi-Con
Datasheet3 pages4 years ago
Stock
2,939
Authorized Distributors
2
Capacitance
180 µF
180 µF
Mount
Screw
Through Hole
Case/Package
Aluminum
Radial
Voltage Rating (DC)
450 V
450 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
920 mΩ
Life (Hours)
7000 hours
3000 hours
Ripple Current
1.05 A
900 mA
Height - Seated (Max)
37.0078 mm
37.0078 mm
Related Parts
NichiconUPW2A181MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 100V 180muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGX 450V 180muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGX 400V 180muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
United Chemi-ConELXM251VSN181MP25S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 250V, 20% +Tol, 20% -Tol, 180uF, Through Hole Mount
Cap Aluminum Lytic 180uF 450V 20% (25 X 35mm) Snap-In 10mm 1030mA 5000h 105C Automotive Bulk
PanasonicEEUFC2A181L
Panasonic EEUFC2A181L - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con ELXM451VSN181MR35S provided by its distributors.
SERIES: LXM; VOLT: 450; CAP: 180; DIA X LENGTH: 30X35; PACKAGING: SNAP-IN
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH