United Chemi-Con EKY-250ELL331MH15D
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 840mA 7000h 105°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKY-250ELL331MH15D.
Inventory History
3 month trend:
-3.91%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
95,043
Authorized Distributors
3
Capacitance
330 µF
330 µF
330 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
41 mΩ
41 mΩ
Life (Hours)
7000 hours
3000 hours
Ripple Current
840 mA
1.24 A
1.24 A
Height - Seated (Max)
15.0114 mm
16.51 mm
16.51 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-03-31
LTD Date2025-03-31
Related Parts
NichiconUHE1E331MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 25V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
United Chemi-ConEKYB250ELL331MHB5D
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
NichiconUHE1E331MPD6
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 25V 330muF 卤20% 0.394Dia 10.00mm
United Chemi-ConEKY-250ETD331MJC5S
Cap Aluminum Lytic 330uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 865mA 7000h 105°C Ammo Pack
PanasonicEEUFR1E331
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 25V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKY-250ELL331MH15D provided by its distributors.
KY Series 25 V 330 uF Ø8x15mm LS=3.5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
330¦ÌF 25V ¡À20% 3.5mm 7000h@ 105¡ãC 420mA@ 120Hz,840mA@ 100kHz ,D8xL15mm 8mm*15mm*15mm
Capacitor,330Uf,25Vdc,20-% Tol,20+% Tol Rohs Compliant: Yes
Not Recommended for New Design
United Chemi-Con
Radial Can KY 25V 330muF ±20% 0.315Dia 8.00mm