United Chemi-Con EKXG161ELL470MJ20S
Cap Aluminum Lytic 47uF 160V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 300mA 8000h 105°C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for United Chemi-Con EKXG161ELL470MJ20S.
IHS
Datasheet2 pages5 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Farnell
element14 APAC
Electro Sonic
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-20.57%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
24,629
Authorized Distributors
4
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Voltage Rating (DC)
160 V
160 V
160 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
8000 hours
8000 hours
Ripple Current
300 mA
375 mA
375 mA
Height - Seated (Max)
19.9898 mm
21.4884 mm
21.4884 mm
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-31
LTD Date2025-09-30
Related Parts
United Chemi-ConEKXG201ELL470MK20S
Cap Aluminum Lytic 47uF 200V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 390mA 10000h 105°C Bulk
PanasonicEEUEE2C470
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR EE 160V 47muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEUED2C470
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ED 160V 47muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEUED2D470
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ED 200V 47muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
KYOCERA AVXUPW2D470MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 200V 47muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
NichiconUCY2D470MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCY 200V 47muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Descriptions
Descriptions of United Chemi-Con EKXG161ELL470MJ20S provided by its distributors.
KXG Series 160 V 47 uF 105 °C Ø 10 x 20 mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 47UF, 160V
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 160V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Through Hole Mount
Aluminum Electrolytic Capacitor, 47Uf, 160V; Rango De Producto:Serie Kxg; Capacidad:47Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:160V; Diámetro:10Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Tipo De Empaquetado:Individual |Chemi-Con EKXG161ELL470MJ20S