TAIYO YUDEN MDKK2020T100MM
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Metal 0.63A 0.69Ohm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN MDKK2020T100MM.
IHS
Datasheet12 pages5 years ago
Taiyo Yuden SCT
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-13.81%
CAD Models
Download TAIYO YUDEN MDKK2020T100MM symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
47,447
Authorized Distributors
6
Inductance
10 µH
10 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
630 mA
630 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
690 mΩ
690 mΩ
Q Factor
Test Frequency
1 MHz
1 MHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2013-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Ferrite 0.71A 0.672Ohm DCR 1008 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Ferrite 0.71A 0.732Ohm DCR 0806 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Ferrite 660mA 588mOhm DCR 1008 T/R
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0908
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Ferrite 0.7A 0.456Ohm DCR 1210 T/R
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN MDKK2020T100MM provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, Metal-Core, SMD, 0808
Metal Core SMD Power Inductors (MCOIL™, MD series), 0.63A, 10 uH, ± 20 %, MDKK2020, RoHS
Taiyo Yuden SCT
MD Series 10 uH 630 mA 690 mOhm SMT Metal Core Power Inductor
LLDND2020KKT100MM,1MHz 750mA 630mA 10¦ÌH 690m¦¸ ¡À20% 0808 2mm*2mm*1mm
Inductor,Smd High Current,Metal Core,0,10Uh, 20%
FIXED IND 10UH 630MA 690MOHM SMD
630mA 10uH ±20% 750mA SMD,2x2mm Power Inductors ROHS