Sensata DRA-CN240A24
Solid state relay single phase [Crydom] DRA-CN240A24 Solid state relay single phase
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata DRA-CN240A24.
IHS
Datasheet6 pages14 years ago
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-29.22%
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.95.00
Introduction Date2011-11-09
Related Parts
Solid State Relay |Omron Industrial Automation G3MC-202P-VD DC5
RELAY, SSR, CUR-RTG 2A, CTRL-V 12DC, VOL-RTG 100-240AC, PCB MNT, SOLDER, 4 PIN
Relay SSR 28.8V DC-IN 2A 264V AC-OUT 4-Pin SIP
SensataASO242
Relay Solid State 15mA 10 Volt DC Input 2 (RMS)A 280 (RMS) Volt AC Output 4-Pin Mini-SIP
SensataASO242R
ASO Series 2 A 24 to 280 V Random Turn On AC Control Solid State Relay - SIP-4
Sensata /CrydomCN240A05
Relay SSR 15mA 12V DC-IN 2A 240V AC-OUT 4-Pin Mini-SIL
Descriptions
Descriptions of Sensata DRA-CN240A24 provided by its distributors.
Solid State Relay DIN Rail, Panel Mount, Zero Crossing, 2 A, 30 V dc
Solid State Relays - Industrial Mount CN240A24 SSR/DRSCN24 Skt Assy
Relay SSR 7mA 30V DC-IN 2A 250V AC-OUT
SSR RELAY ASSEMBLY DIN RAIL M OUNT 6MM 240VAC/2A 24VDC IN
CRYDOM DRA-CN240A24Solid State Relay, SPST-NO, 2 A, DIN Rail, 24 VAC, 280 VAC
Manufacturer Crydom Part No: DRA-CN240A24 RoHS: Unknown Output Type: AC I/O Isolation Voltage: 2500 V Family: DRA-CN240A24 Input Type: DC Supplier_Package: N/A Packaging: N/A Input Voltage: 15 - 30 V Maximum Output Current: 2 A Circuit Arrangement
SSR, DIN RAIL ASSY, 240 VOLTS; Control Voltage Range:15V DC to 30V DC; Operating Voltage Range:24V AC to 280V AC; Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:2A; Switching Mode:Zero Crossing; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Contact Configuration:N/O; Control Voltage Type:DC; Input Voltage Max:24V; Peak Surge Current:120A; RMS Load Voltage Max:280V; RMS Load Voltage Min:24V; Terminal Type:Cage Clamp