Sensata /Crydom CN240A05
Relay SSR 15mA 12V DC-IN 2A 240V AC-OUT 4-Pin Mini-SIL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata /Crydom CN240A05.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet6 pages8 years ago
Datasheet6 pages16 years ago
Electro Sonic
element14 APAC
Newark
Master Electronics
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.95.00
Introduction Date2011-05-05
Related Parts
Solid-state relay, plug-in, 5-pin, 2A, 75-264VAC
SensataCN240A24
Solid State Relay Through Hole PCB Mount, Zero Crossing, 2 A, 30 V dc
Relay SSR 28.8V DC-IN 2A 264V AC-OUT 4-Pin SIP
RELAY, SSR, CUR-RTG 2A, CTRL-V 12DC, VOL-RTG 100-240AC, PCB MNT, SOLDER, 4 PIN
SensataASO242
Relay Solid State 15mA 10 Volt DC Input 2 (RMS)A 280 (RMS) Volt AC Output 4-Pin Mini-SIP
SensataASO242R
ASO Series 2 A 24 to 280 V Random Turn On AC Control Solid State Relay - SIP-4
Descriptions
Descriptions of Sensata /Crydom CN240A05 provided by its distributors.
SOLID STATE RELAY THROUGH HOLE PCB MOUNT, ZERO CROSSING, 2 A, 12 V DC
CRYDOM CN240A05 Solid State Relay, CN Series, Mini SIP, SPST-NO, 2 A, PCB, Through Hole, 24 VAC, 280 VAC
Ssr, 2A, 240Vac, 3-12Vdc, Zero Turn On; Contact Configuration:Spst-No; Load Current:2A; Operating Voltage Max:280Vac; Relay Mounting:Pcb; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:Zero Voltage Turn On; Operating Voltage Min:24Vac;rohs Compliant: Yes |Sensata/crydom CN240A05
Manufacturer Crydom Part No: CN240A05 RoHS: Unknown Output Type: AC I/O Isolation Voltage: 2500 V Family: CN240 Input Type: DC Supplier_Package: Mini SIL Packaging: N/A Input Voltage: 3 - 12 V Maximum Output Current: 2 A Circuit Arrangement: N/A