Samtec ZF5S-20-01-T-WT-K-TR
FFC / FPC Board Connector, R/A, 0.5 mm, 20 Contacts, Receptacle, ZF5S, Surface Mount, Bottom
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZF5S-20-01-T-WT-K-TR.
Farnell
Datasheet1 page8 years ago
Datasheet5 pages5 years ago
Samtec
Electro Sonic
JRH Electronics
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
+176%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
12,674
Authorized Distributors
6
Number of Circuits
Current Rating
Cable Length
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Connector, Ffc/fpc, 6Pos, 1Row, 0.5Mm; Pitch Spacing:0.5Mm; No. Of Contacts:6Con
TE Connectivity4-1734592-0
FFC / FPC Board Connector, 0.5 mm, 40 Contacts, Receptacle, Surface Mount Straight, Bottom
Rotary Backlock Connector (0.5-mm pitch, Dual Contact) | CONN FPC 12POS 0.50MM R/A
FFC / FPC Board Connector, 0.5 mm, 18 Contacts, Receptacle, XF2M, Surface Mount, Top, Bottom
TE Connectivity1734592-8
TE Connectivity 1734592-8 FFC&FPC Connector Female Unshrouded 0.5mm Pitch
Conn FFC/FPC Connector SKT 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Easy-On™ Embossed T/R
Descriptions
Descriptions of Samtec ZF5S-20-01-T-WT-K-TR provided by its distributors.
"Zero Insertion Force Connector for FFC
SMD-20P FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies ROHS
500¦Ìm 20pin 2.1mm FFC 1.8A 15.65mm*5.66mm
CONNECTOR, FFC, R/A, 20POS, 1ROW, 0.5MM;
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A