onsemi MC10SX1189DR2G
Fibre Channel Coaxial Cable Driver and Loop Resiliency Circuit
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi MC10SX1189DR2G.
IHS
Datasheet5 pages20 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download onsemi MC10SX1189DR2G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Case/Package
SOP
SOP
Number of Pins
16
Logic Function
Transceiver
Transceiver
Interface
Number of Drivers
Number of Receivers
1
Data Rate
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1996-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Texas InstrumentsMAX232DW
Integrated Circuit Interface Transceiver; RS-232; CH:2; 120kbs; 5V; 0+70 deg.C; SMD; SO16
Texas InstrumentsMAX232IDW
EAR99 MAX232 Tube EXTERNAL CHARGE PUMP interface transceiver 5V 10mA 420.395078mg 120Kbps