onsemi 1SMB12CAT3G
Diode TVS Single Bi-Dir 12V 600W Automotive 2-Pin SMB T/R
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi 1SMB12CAT3G.
element14 APAC
Datasheet7 pages14 years ago
Upverter
onsemi
iiiC
Arrow Electronics
CAD Models
Download onsemi 1SMB12CAT3G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
Related Parts
BournsSMBJ12CA
TVS Diode, Bidirectional, 12 V, 600 W, 13.3 Vbr-14.7 Vbr, 19.9 Vcl, DO-214AA
Diodes Inc.SMBJ11CA-13-F
Tvs Diode, 600W, 11V, Bidir, Smb Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. SMBJ11CA-13-F
BournsSMBJ11CA
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 11V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
onsemiSMBJ12CA
600 W Bi-Directional 19.9 V SMT Transient Voltage Suppressor Diode - DO-214AA
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 12V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AC
BournsSMBJ13CA
28A 600W 21.5V 14.4V Bidirectional 13V SMB(DO-214AA) ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
Descriptions
Descriptions of onsemi 1SMB12CAT3G provided by its distributors.
Transient Voltage Suppressor, Bidirectional, 12 V, 600 Watt
TVS DIODE, 600W, 12V, SMB; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:12V; Clamping Voltage Vc Max:19.9V; Diode Configuration:Bidirectional; Peak Pulse Current Ippm:30.2A; Diode Case Style:403C; No. of Pins:2; Power Dissipation Pd:550mW
Transient Voltage Suppressor (TVS) Diode; Package/Case:SMB; Breakdown Voltage Max:200V; Breakdown Voltage, Vbr:14V; Leaded Process Compatible:Yes; Leakage Current Max:5µA; Peak Reflow Compatible (260 C):Yes; Reel Quantity:2500 ;RoHS Compliant: Yes