Murata GRJ43DR72E224KWJ1L
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.22uF, Surface Mount, 4532M/1812
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRJ43DR72E224KWJ1L.
element14 APAC
Datasheet221 pages15 years ago
Geoflip
Stock
1
Authorized Distributors
3
Capacitance
220 nF
220 nF
220 nF
Case/Package
1812
Voltage Rating (DC)
250 V
250 V
250 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
2 mm
2 mm
2 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
250V 220nF X7R ±10% 1812 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 0.22uF 250V X7R 10% Pad SMD 1812 Soft Termination 125C Automotive T/R
KYOCERA AVX1812PC224KAT1A
1812 220 nF 250 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1812 0.22uF 200volts X7R 10%
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.22uF, Surface Mount, 1812
KYOCERA AVX1812PC224KAT1A
Descriptions
Descriptions of Murata GRJ43DR72E224KWJ1L provided by its distributors.
MURATA GRJ43DR72E224KWJ1L SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1812 [4532 Metric], 0.22 F, 250 V,10%, X7R
CAPACITOR, SOFT TERMINATION, 0.22UF; Product Range:MURATA - GRJ Series; Capacita
CAP, MLCC, X7R, 220NF, 250V, 1812; Capacitance: 0.22µF; Voltage Rating: 250V; Ceramic Capacitor Case: 1812 [4532 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 10%; Dielectric Characteristic: X7R; Product Range: -; Operating Temperature Mi
CAPACITOR, SOFT TERMINATION, 0.22UF; Capacitance:0.22µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Dielectric Characteristic:X7R; Voltage Rating:250V; Capacitor Case Style:1812 [4532 Metric]; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:125°C; Packaging:Cut Tape; SVHC:No SVHC (19-Dec-2012); Capacitor Terminals:SMD; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C