Micron MT41K512M8DA-107 AAT:P
R-PBGA-B78 Surface Mount Tray 512MX8 ic memory 933MHz 20ns 8mm 4294967296bit
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Micron MT41K512M8DA-107 AAT:P.
Micron SCT
Datasheet201 pages6 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
-57.17%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Case/Package
TFBGA
TFBGA
Number of Pins
78
Memory Type
RAM, SDRAM
DDR3, SDRAM
DDR3, SDRAM
Density
4 Gb
4 Gb
Address Bus Width
16 b
16 b
Access Time
20 ns
20 ns
Frequency
933 MHz
933 MHz
933 MHz
Interface
Parallel
Parallel
Min Supply Voltage
1.283 V
1.283 V
1.283 V
Max Supply Voltage
1.45 V
1.45 V
1.45 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
1Gb (64M x 16) 64Mx16 1.283V 233mA 1.45V 933MHz Parallel 16bit BGA
1.45 V 1 Gbit Parallel 933 MHz 20 ns SMT V88A SDRAM DDR3L Memory IC - FBGA-78
1.45 V 1 Gbit Parallel 933 MHz 20 ns SMT V88A SDRAM DDR3L Memory IC - FBGA-96
1G, 1.35V, DDR3L, 64Mx16, 1866MT/s @ 13-13-13, 96 ball BGA (9mm x13mm) RoHS
1G, 1.5V, DDR3, 64Mx16, 1866MT/s @ 13-13-13, 96 ball BGA (9mm x13mm) RoHS
Descriptions
Descriptions of Micron MT41K512M8DA-107 AAT:P provided by its distributors.
Dram, 4Gbit, 933Mhz, Tfbga-78 Rohs Compliant: Yes |Micron Technology MT41K512M8DA-107 AAT:P
DRAM Chip DDR3L SDRAM 4Gbit 512Mx8 1.35V Automotive 78-Pin FBGA
DRAM, DDR3 SDRAM, 4Gb, x8, 1.35V, 78-ball FBGA, RoHS