KYOCERA AVX 1210GC222MAZ1A
1210 2.2 nF 2000 V ±20% Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 1210GC222MAZ1A.
Future Electronics
Datasheet2 pages15 years ago
Datasheet5 pages10 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages17 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
148
Authorized Distributors
3
Capacitance
2.2 nF
2.2 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1210
Voltage Rating (DC)
2 kV
2 kV
Tolerance
20 %
20 %
Height
1.7 mm
1.7 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 2000V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7S, 22% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1210
KYOCERA AVX1210SC222MAT1A
Cap Ceramic 0.0022uF 1500V X7R 20% SMD 1210 125°C T/R
Yageo GroupC1210C222MGRACTU
Cap Ceramic 0.0022uF 2000V X7R 20% Pad SMD 1210 125C Medical T/R
Yageo GroupC1210C222KGRACTU
Cap Ceramic 0.0022uF 2000V X7R 10% Pad SMD 1210 125C Medical T/R
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=2.2nF, LxWxT:3.2x2.5x2.5mm
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 2000V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7S, 22% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1210
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 1210GC222MAZ1A provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 2000V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1210
Cap Ceramic 0.0021uF 2000V 1210 20% X7R T/R
1210 CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 2kV 2.2nF 20% 15% ppm/C