TDK CGA6P1X7S3D222M250AA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 2000V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7S, 22% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1210
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK CGA6P1X7S3D222M250AA.
CAD Models
Download TDK CGA6P1X7S3D222M250AA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
Stock
20,158
Authorized Distributors
2
Capacitance
2.2 nF
2.2 nF
Dielectric
X7S
Voltage Rating (DC)
2 kV
2 kV
Tolerance
20 %
20 %
Height
2.8 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2012-12-22
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=2.2nF, LxWxT:3.2x2.5x2.5mm
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 1000V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7S, 22% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1206
C 0402 (1005Metric) Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm X7S ±20% 2200pF
Descriptions
Descriptions of TDK CGA6P1X7S3D222M250AA provided by its distributors.
EIA CASE SIZE: 1210, VOLTAGE: 2000, CAP VALUE: 222, TOL: +/-20%, THICKNESS: 2.50 ± 0.30
Automotive Grade MLCC, 1210, X7S, 2000V, 2200pF, 20%, 2.50mm
CAP CER 2200PF 2KV X7S 1210