Coilcraft 0402HPH-68NXJLW
General Purpose Inductor, 0.068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402HPH-68NXJLW.
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Coilcraft 0402HPH-68NXJLW symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
55,142
Authorized Distributors
1
Inductance
68 nH
68 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
1 Ω
1 Ω
Q Factor
64
Test Frequency
250 MHz
250 MHz
Introduction Date2009-03-31
Related Parts
Inductor RF Chip Multi-Layer 68nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 180mA 1.25Ohm DCR 0402 Paper T/R
Inductor RF Chip Multi-Layer 68nH 5% 100MHz 12Q-Factor Air 300mA 800mOhm DCR 0603 Paper T/R
Inductor RF Chip Multi-Layer 68nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 180mA 920mOhm DCR 0402 Paper T/R
TAIYO YUDENHK100568NJ-T
General Purpose Inductor, 0.068uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0402
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402HPH-68NXJLW provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND Fixed Inductor 125C 1.84GHz 1Ohm 68nH
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.068uH 5% 250MHz 56Q-Factor Ceramic 0.32A 1Ohm DCR 0402 T/R / Chip Inductors - 0402HP Series (1005)