Coilcraft 0402HPH-68NXJRW
General Purpose Inductor, 0.068uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402HPH-68NXJRW.
Newark
Datasheet2 pages4 years ago
Datasheet2 pages13 years ago
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
-64.92%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402HPH-68NXJRW provided by its distributors.
Surface Mount High Frequency Inductor, 0402HP Series, 68 nH, 5%, 0402 [1005 Metric], 1.84 GHz RoHS Compliant: Yes
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS, halogen-free
INDUCTOR, 68NH, 5%, 1.84GHZ, RF, SMD; Inductance: 68nH; Product Range: 0402HP Series; DC Current Rating: 320mA; High Frequency Inductor Case: 0402 [1005 Metric]; Inductor Construction: Wirewound; DC Resistance Max: 1ohm; Inductance Tolerance: ± 5%; Self Resonant Frequency Min: 1.84GHz; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Inductor Case Style: 0402 [1005 Metric]