Bourns 3262P-1-103LF
1/4" Sq, Thru-Hole, TRIMMER, 10 Kilohms, Cermet, 12 Turns, Pwr-Rtg 0.25W | Bourns 3262P-1-103LF
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3262P-1-103LF.
Newark
Datasheet1 page12 years ago
Datasheet1 page16 years ago
Datasheet1 page16 years ago
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+166%
Stock
47,951
Resistance
10 kΩ
10 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginCosta Rica
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2004-05-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Cermet trimmer potentiometer, 12 turns, 10 kΩ, 0.25 W, THT, on top, 3266W-1-103LF
Cermet trimmer potentiometer, 12 turns, 10 kΩ, 0.25 W, THT, lateral, 3266X-1-103LF
1/4 Inch Square Cermet Potentiometer 10K Ohms 1/4 Watt 10% 12 Turns Thru Hole Side Adjust
TT Electronics64XR10KLF
Trimmer, Cermet, 0.25W, 10000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 12 Turn(s)
TT Electronics64WR10KLF
TT Electronics64YR10KLF
Descriptions
Descriptions of Bourns 3262P-1-103LF provided by its distributors.
Trimmer, Cermet, 0.25W, 10000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 12 Turn(s)
Multi-Turn Trimmer Potentiometers 1/4 10Kohms 10% Square Cermet Sealed
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 7.37 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube
TRIMMER, POTENTIOMETER, 10KOHM 12TURN THRU HOLE; Track Resistance:10kohm; No. of Turns:12; Resistance Tolerance:± 10%; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Power Rating:250mW; Potentiometer Mounting:Through Hole
Trimpot Type:multi Turn; Element Material:cermet; Adjustment Type:top Adjust; Track Resistance:10Kohm; Potentiometer Mounting:through Hole; No. Of Turns:12Turns; Product Range:3260 Series; Power Rating:250Mw; Msl:- Rohs Compliant: Yes