Yageo Group RT0603BRD0743R2L
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 43.2Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRD0743R2L.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet9 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-32.27%
SymbolFootprint
SnapEDA
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
29,015
Authorized Distributors
3
Resistance
43.2 Ω
43.2 Ω
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-3AEB47R5V
Res Thin Film 0603 47.5 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA3AEB470V
Res Thin Film 0603 47 Ohm 0.1% 0.1W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-3AED470V
Res Thin Film 0603 47 Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
100mW Thin Film Resistor 75V ±50ppm/℃ ±1% 47Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603DRD0747RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 47ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603DRD0747R5L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 47.5ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRD0743R2L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 43.2ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 43.2Ohm 0.1% Paper T/R
43.2 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RT 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 43.2Ohm ±25ppm/C
Thin Film Resistors - SMD 1/10W 43.2 ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 0603 43.2Ω ±0.1% 1/10W ±25ppm/℃