Yageo Group RL2512FK-070R024L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.024ohm, 0.1549V, 1% +/-Tol, 1200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL2512FK-070R024L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.32%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-04-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRLP73M3AR024FTDF
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.024 Ohm 1% 2W ±400ppm/°C Molded Emboss T/R
PanasonicERJMP4MF22MU
Res Metal Plate 2512 0.022 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP2176057-9
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.022 Ohm 1% 2W ±400ppm/°C Molded Emboss T/R
2W Thin Film Resistor ±50ppm/℃ ±1% 25mΩ 2512 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJMP4PF22MU
Res Metal Plate 2512 0.022 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 0.022ohm, 0.1483V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL2512FK-070R024L provided by its distributors.
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR RL 0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm 1W 24mOhm ±1200ppm/C
RL Series 2512 1 W 0.024 Ohm ±1% ±1200 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Res, R024, 1W, 2512, Thick Film; Resistance:0.024Ohm; Product Range:Rl Series; Resistor Case/Package:2512 [6432 Metric]; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:6.35Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo RL2512FK-070R024L