Yageo Group RL0603FR-070R033L
Res Thick Film 0603 0.033 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0603FR-070R033L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-1.08%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2010-05-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-3BWFR033V
Res Thick Film 0603 0.033 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Low Ohmic Thick Film 0603 0.033 Ohm 1% 1/4W 0ppm/°C to 250ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ-3BWFR030V
Res Thick Film 0603 0.03 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-3BWFR036V
Res Thick Film 0603 0.036 Ohm 1% 0.25W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0603 0.036 Ohm 1% 0.25W(1/4W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 0.033 Ohm 5% 0.25W(1/4W) 0ppm/°C to 250ppm/°C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0603FR-070R033L provided by its distributors.
Res, 0R033, 1%, 0.1W, Thick Film, 0603 Rohs Compliant: Yes |Yageo RL0603FR-070R033L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 0.033ohm, 0.0574V, 1% +/-Tol, 1500ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RL 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 33mOhm ±1500ppm/C
RL Series 0603 0.1 W 0.033 Ohm ±1% ±1500 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor