Yageo Group RC1206JR-13100RL
Res Thick Film 1206 100 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1206JR-13100RL.
3 month trend:
-40.33%
Resistance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
Yageo GroupAC1206JR-07100RL
Res Thick Film 1206 100 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 100 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 100 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Resistor Thick Film 1206 110 Ohm 5% 1/4 Watt ±200ppm °C Surface Mount Paper Tape and Reel
PanasonicERJ-8GEYJ111V
Thick Film Chip Res, 1206, 1/8W 5% 110ohm, 7 inch
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1206JR-13100RL provided by its distributors.
RC Series 1206 0.25 W 100 Ohm ±5% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 100ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
FIXED RESISTOR Chip Resistor 5% 100ppm/C 100Ohm 250mW