Yageo Group RC0805FR-101K1L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 1100ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-101K1L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.15%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Resistance
1.1 kΩ
1.1 kΩ
1.1 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ6ENF1001V
Res Thick Film 0805 1K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE Connectivity1623131-1
Res Thick Film 0805 1K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/C Molded SMD
TE Connectivity1623131-1
Yageo GroupAC0805FR-071KL
Res Thick Film 0805 1K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 0805 1K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupAC0805FR-071K15L
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 0805 1.15kOhm 1% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-101K1L provided by its distributors.
FIXED RESISTOR 0805 Chip Resistor 1% 100ppm/C 1.1kOhm
1.1K¦¸ ¡À1% 125mW ¡À100ppm/¡æ 0805 2mm*1.25mm*600¦Ìm