Yageo Group RC0805FR-075M9L
125mW Thick Film Resistors 150V ±100ppm/℃ ±1% 5.9MΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0805FR-075M9L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+49.56%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Authorized Distributors
6
Resistance
5.9 MΩ
5.9 MΩ
5.9 MΩ
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Surface Mount Thick Film Resistor, AEC-Q200 CRCW Series, 6.19 Mohm, 125 mW, - 1%, 150 V
Res Thick Film 0805 5.49M Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
CRCW FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 6.49MOhm 0.125W 1/8W
Yageo GroupAC0805FR-075M6L
Chip Resistor Automotive Grade Thick Film 0805 5.6MOhm 1% Paper T/R
Res Thick Film 0805 5.6M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 6.2M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0805FR-075M9L provided by its distributors.
Res Thick Film 0805 5.9M Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
RC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 5.9MOhm 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 5900000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805