Yageo Group PE1206FRM7W0R015L
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 0.015ohm, 0.0866V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
TTIPE1206FRM7W0R015L04KTape & Reel
7h
NewarkPE1206FRM7W0R015L04KTape & Reel
AvnetPE1206FRM7W0R015L04K
7h
TTI EuropePE1206FRM7W0R015L04KTape & Reel
8h
FarnellPE1206FRM7W0R015L04KTape & Reel
4h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PE1206FRM7W0R015L.
IHS
Datasheet14 pages2 years ago
Farnell
Future Electronics
Related Parts
PanasonicERJ8CWFR015V
1W Thick Film Resistors ±75ppm/℃ ±1% 15mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Metal Film 1206 0.015 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ8CWFR016V
Res Thick Film 1206 0.016 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 0.015 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 0.015 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP2176055-5
Res Thick Film 1206 0.015 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PE1206FRM7W0R015L provided by its distributors.
Res, 0R015, 1%, 0.5W, Metal Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo PE1206FRM7W0R015L
Current Sense Resistors - SMD 15 mOhms 75PPM/C 500mW 1206 1%
PE Series 1206 0.5 W 0.015 Ohm ±1% ±75 ppm/°C Automotive Current Sensor