Yageo Group CC0201MRX5R4BB474
Ceramic Capacitor, Ceramic, 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, X5R, 15% TC, 0.47uF, Surface Mount, 0201
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group CC0201MRX5R4BB474.
IHS
Datasheet21 pages3 years ago
Upverter
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-2.11%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 nF
470 nF
470 nF
Dielectric
X5R
X5R
Voltage Rating (DC)
4 V
4 V
4 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Introduction Date2013-02-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
6.3V 470nF X5R ±20% 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0201 4 V 0.47 uF ±20% Tolerance X5R Multilayer Ceramic Capacitor
TAIYO YUDENJMK105BJ474MV-F
Multilayer Ceramic Capacitors (High dielectric type), 6.3V, 0.47 uF, ± 20 %, 0402, X5R, RoHS
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 0.47uF 20% Y5V 16V 0603 Paper T/R
Cap Ceramic 0.47uF 6.3V X5R 20% Pad SMD 0402 85C T/R
TAIYO YUDENEMK212B7474MD-T
Multilayer Ceramic Capacitors (High dielectric type), 16V, 0.47 uF, ± 20 %, 0805, X7R, RoHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group CC0201MRX5R4BB474 provided by its distributors.
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 4V 0.47uF X5R 0201 20%
Cap Ceramic 0.47uF 4V X5R 20% Pad SMD 0201 85C T/R
CAPACITOR, 0.47UF, X5R, 0201 ROHS COMPLIANT: YES
470nF ¡À20% X5R 4V 0201 600¦Ìm*300¦Ìm*300¦Ìm
0201 (0603Metric) CC 4V 0.47muF ±20% X5R