Vishay SUM110N04-2M1P-E3
N-Channel 40 V 0.0021 O 240 nC Surface Mount Power Mosfet - TO-263 (D2PAK)
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SUM110N04-2M1P-E3.
IHS
Datasheet8 pages8 years ago
element14 APAC
Newark
Farnell
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-07-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-09-14
LTD Date2019-03-14
Related Parts
onsemiFDB8441
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
TRANSISTOR, OPTIMOS 3 POWER MOSFET, N-CHANNEL, NORMAL LEVEL, 40V, 180A, TO263-7
onsemiFDB8832
N-Channel Logic Level PowerTrench® MOSFET, 30V, 80A, 2.1mΩ
Trans MOSFET N-CH 40V 120A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 180A Automotive 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
Trans MOSFET N-CH 40V 80A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay SUM110N04-2M1P-E3 provided by its distributors.
Power Field-Effect Transistor, 110A I(D), 40V, 0.0021ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
Transistor; Transistor Type:MOSFET; Continuous Drain Current, Id:11000mA; Drain Source Voltage, Vds:40V; On Resistance, Rds(on):0.0024ohm; Rds(on) Test Voltage, Vgs:20V; Threshold Voltage, Vgs Typ:2.5V; Power Dissipation, Pd:3.13W ;RoHS Compliant: Yes
MOSFET, N-CH, 40V, 110A, TO-263; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:110A; Drain Source Voltage Vds:40V; On Resistance Rds(on):1.7mohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Power Dissipation Pd:312W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Current Id Max:110A; Power Dissipation Pd:312W; Voltage Vgs Max:20V