Vishay PTN0805E1072BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 10700ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0805E1072BBT1.
3 month trend:
-46.40%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,970
Authorized Distributors
4
Resistance
10.7 kΩ
10.7 kΩ
10.7 kΩ
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
0.1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
200 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP2176093-8
Res Thin Film 0805 10.7K Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD Paper T/R
TE ConnectivityRP73PF2A11KBTDF
Res Thin Film 0805 11K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
TE Connectivity2176093-5
Res Thin Film 0805 10K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Medical T/R
Res Thin Film 0805 10K Ohm 0.1% 0.2W(1/5W) ±25ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 10000ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0805E1072BBT1 provided by its distributors.
Res Thnflm 0805 10.7K Ohm 0.1% 25Ppm B Smd Rohs Compliant: No |Vishay PTN0805E1072BBT1
10.7K¦¸ ¡À0.1% 200mW ¡À25ppm/¡æ 0805 2.03mm*840¦Ìm
PTN0805 25PPM 10.7K 0.1% B T1
10.7K OHM .1% 25PPM 1/5W