TE Connectivity RP73PF2A11KBTDF
Res Thin Film 0805 11K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity RP73PF2A11KBTDF.
element14 APAC
Datasheet4 pages1 year ago
Electro Sonic
TE Connectivity
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-09-29
Related Parts
TE Connectivity / AMP1-2176093-2
Res Thin Film 0805 12.1K Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 12100ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 10500ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 11800ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity RP73PF2A11KBTDF provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 11000ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Surface Mount Thin Film Resistor, Rp73 Series, 11 Kohm, 250 Mw, - 0.1%, 150 V Rohs Compliant: Yes |Te Connectivity RP73PF2A11KBTDF
RP 2A 0.25W 11K 0.1% 25PPM 1K RL Resistance Value: 11K Ω Element Type: Thin Film Resistor Type: Precision Resistor Passive Component Tolerance: .1 % Package Size Code: 0805 Surface Mount Resistor | 11K Ω Thin Film Precision Resistor .1 % | Part Number: RP73PF2A11KBTDF | Internal Number: 1625868-1 | TE Connectivity | Holsworthy
RES, 11K, 0.1%, 0.25W, 0805, THIN FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 11kohm; Product Range: RP73 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance: ± 0.1%; Temperature Coefficient: ± 25ppm/°C; Automotive Qualification Standard: -; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018); Resistor Mounting: Surface Mount Device