Vishay PTN0402E1472BBT1
Fixed Resistor, Thin Film, 0.05W, 14700ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay PTN0402E1472BBT1.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
3
Resistance
14.7 kΩ
14.7 kΩ
Case/Package
0402
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
50 mW
50 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-2AEB1472X
Res Thin Film 0402 14.7K Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Paper T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 14700ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
TE ConnectivityCPF0402B14K7E1
Res Thin Film 0402 14.7K Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRT0402BRD0714K7L
62.5mW Thin Film Resistor 50V ±25ppm/℃ ±0.1% 14.7kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA2AEB153X
63mW Thin Film Resistor 50V ±0.1% ±25ppm/℃ 15kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay PTN0402E1472BBT1 provided by its distributors.
PTN0402 25PPM 14.7K 0.1% B T1
14.7K OHM .1% 25PPM 1/20W