Vishay IHLP4040DZER330M11
Fixed Inductors IND_10.8X10.16MM_SM 33µH ±20% 4A 10.80 x 10.16mm 4.00mm 94.5mΩ
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP4040DZER330M11.
Farnell
Future Electronics
3 month trend:
+256%
CAD Models
Download Vishay IHLP4040DZER330M11 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
60,402
Authorized Distributors
6
Inductance
33 µH
33 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
4.4 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
94.5 mΩ
94.5 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Introduction Date2008-07-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 3.15A 0.072Ohm DCR T/R
Fixed Inductor Nonstandard 33µH ±20% 3.5A 112mΩ 6MHz 20@100kHz
Wurth Elektronik7443551331
Power Choke Shielded Wirewound 33uH/23uH 20% 100KHz 5.5A 0.0305Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 33uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 3.5A 0.057Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz Ferrite 3.5A 53mOhm DCR Blister T/R