Vishay IHLP4040DZER330M1A
IHLP-4040DZ-1A 33 20% ER E3 / 33 µH Shielded Inductor 4.4 A 94.5mOhm Max Nonstandard
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay IHLP4040DZER330M1A.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-24.64%
CAD Models
Download Vishay IHLP4040DZER330M1A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
60,402
Authorized Distributors
6
Inductance
33 µH
33 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
4.4 A
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
94.5 mΩ
94.5 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2011-07-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Descriptions
Descriptions of Vishay IHLP4040DZER330M1A provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 33uH, 20%, 1 Element, Metal Composite-Core, SMD, 4040
Inductor Chip Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 4.4A
Power Choke Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz Powdered Iron 4.4A 0.0945Ohm DCR 4040 Automotive T/R
100KHz 4A 4.4A 33¦ÌH 94.5m¦¸ ¡À20% 4040 , 10.8mm*10.16mm*4mm